Hakkımızda

Birlikte dağlara gitmekten, yeni rotalara girmekten, keşfetmekten keyif alan; ancak kalabalık gruplar ile dağlarda olmayı sevmeyen bir kaç dağcının, bir araya gelerek oluşturduğu bir gruptu ilk zamanlarda İstanbul Dağcılık.

2008 Nisanında yapılan ilk faaliyet, ekibin bir araya gelme nedenini açıkça ortaya koyacak şekildeydi. Kayacık ve Emler Batı Sırtı. Ekipten daha önce kimse bu rotaya girmemiş ve rota hakkında daha önce okunan birkaç rapor dışında bilgi yoktu. İlk faaliyet Kayacık zirvesine ulaşıp fırtınada bivaklayarak tamamlandı. Kötü hava şartları ekibi inişe zorlamış, ancak bilmeden de yeni keşiflere yönelebiliyor olmak duygusu ekibi sarmıştı. Dağlarda olmak, dağlarda ve tırmanıyor olmak bu heyecanı taşıyan insanlarla bir arada olmak güzeldi…

Mayıs 2009’da daha önce alınan karar doğrultusunda kurumsallaşan ve artık İstanbul Dağcılık Kulübü Derneği olarak faaliyetlerine devam eden ekip, kendi sınırları ile dağlarda olmak isteyenlerin artık bir araya toplandığı, el ve omuz vererek emek sarf ettiği bir yapı olarak yoluna devam etti. Mayıs 2009 tarihinde; Dernekler masasına 34-159/030 tescil ile kayıt olan İstanbul Dağcılık Kulübü’nün kuruluşu dağcılık çevrelerinde; İstanbul’da yeni bir kulüp oluşumu nedeni ile hem yeni bir heyecan getirdi hem de yeni bir soluk oldu.

2009 Şubat ayında ekip daha önce kış çıkışı yapılmamış bir rotayı tırmanarak “Çift kat” diye adlandırdılar. Ve bu tırmanışı 3 sene önce bölgede bir çığ kazası ile hayatlarını kaybeden Hacettepe Üniversitesi Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü üyesi 4 öğrencinin, Bahar Ünal, Nilgün Acar, Zümrüt Işık ve Soner Kolçak’ın anısına adadılar.

İstanbul Dağcılık Kulübü (İdak) üyeleri; 2008 baharından başlayan yolculuklarının ilk 5 yılında yurt içinde bir çok yaz ve kış tırmanışının yanı sıra, yurt dışında İran (Demavent, Savalan, Touchal), Rusya (Elbruz), Gürcistan (Kazbek) tırmanışlarını gerçekleştirdi. Ve bu tırmanışların birçoğunda kulüp gerek aidat birikimlerinden, gerekse edinilen sponsorluktan katkılar sağladı.

2012 Haziran ayı ise kulübün Türkiye’de bir ilk olacak bir projeyi hayata geçirdiği bir süreç oldu. Yaşayan efsane Reinhold Messner İstanbul Dağcılık Kulübü’nün konuğu olarak İstanbul’a geldi.

Ve bu dağcılık dünyasına aşağıdaki metin ile duyuruldu;

“Sevgili Dağ Dostları,

23/24 Haziran 2012 tarihinde Reinhold Messner İstanbul Dağcılık Kulübü ‘nün konuğu olarak Türkiye’ye geliyor. Bu süreç içerisinde; 23 Haziran tarihinde, Kozzy AVM’de bulunan Gazanfer Özcan Tiyatro salonunda saat 15.00’de yalnız dağlarını, yükseklerin kokusunu, sevdasını anlatacak…
Panele katılım web sitemizden yapılacak başvuru ile olacaktır. Ve katılım için onay alan kişiler, kimliklerinin ibraz edilmesi sonucunda kendilerine bildirilecek oturma adresine göre salona alınacaklardır…
Panel İngilizce olup, çeviri için destek isteyenlere kulaklık verilecektir. Ancak; gelişmekte olan kulübümüzün, böyle bir faaliyet için dağ ve doğaseverlerin desteğine ihtiyacı var. Destek olmak isteyenlerin kulüp/dernek yöneticileri ile iletişime geçmeleri bizi sevindirir… Yüksekler değil, dağlarda olmak vazgeçilmezimiz…

Türkiye dağcılığına gönül veren bütün dostlar davetlimizdir…

İstanbul Dağcılık Kulübü ( İDAK ) Yönetim Kurulu

– Bu etkinlik İstanbul Dağcılık Kulübü ‘nün; dağları ve doğayı seven herkese açık, ücretsiz bir etkinliğidir.”

Evet dip nottan anlaşılacağı gibi katılımcılardan hiçbir ücret alınmadan; Reinhold Messner oğlu ile birlikte geldiği bir hafta sonunda İdak’ın konuğu olarak 400 kişinin katıldığı bir toplantıda; Türkiyeli dağcılara dağları anlattı.
Ve gece kulüp üyeleri, TDF temsilcisi, Haldun Aydıngün ve Nasuh Mahruki gibi isimlerin katıldığı bir yemek ile, özel sohbetler ile sürdü.

İDAK ile dağlara yolculuğumuz Messner sonrasında yine aynı heyecan ile serüvenine bir süre; yurt dışında Alpler, Dolamitler, yine İran ve Kafkaslar ekibin tırmanış güzergahları olmaya devam etti.
Ancak sonraki süreçte kulüp içerisinde yaşanan bazı gelişmeler (evlilikler-doğumlar-iş problemleri vs.) dağlara gidişi yavaşlattı. Her ay yapılan dağ faaliyetleri artık zamana yayılır oldu.

Şimdi İstanbul Dağcılık Kulübü olarak yeni bir sürece giriyoruz. Yeniden ayağa kalkıyoruz ve yolumuza tırmanışlarımıza daha önce bıraktığımız yerden devam ediyoruz.

Türkiye Dağcılık Federasyonu üyeliğimizi tamamlayarak dağlarda yapacağımız yolculuklarda yurt içi ve yurt dışında keşfetmeye ve keyif almaya devam ediyoruz.

Ekip olmanın ve ip arkadaşlığının önemi gereği dağlara yine kalabalıklaşmadan gitmeye devam ediyoruz.

Yeniden ayağa kalkarak her geçen gün gelişmesini sürdüren kulübümüz; dağlarda olmaktan keyif alan, keşfetmeyi seven, şehir kaçkınları ile birlikte sırt çantasını her an alıp gitmeye hazır. De haydın!

Yüzümüz dağlara dönük olsun.

İstanbul Dağcılık Kulübü – İDAK