Spor Tırmanış Tokyo 2020’de

Merhaba,
Spor tırmanış bu sene ilk kez olimpiyatlarda yer alıyor. Erkeklerde efsane isim Adam Ondra da Çekya için yarışanlar arasında.

Yalnız yarışma formatı alışılagelenden biraz farklı; bildiğiniz gibi tırmanış yarışmalarının temelini oluşturan üç disiplin var; bouldering, lider ve hız tırmanışları. Olimpik formatta ise bu üç disiplin birleştirilip kombine adı verilen tek madalyalı bir yarışmaya dönüştürüldü. Yani sporcular olimpiyatlarda iyi bir derece yapmak istiyorsa bu üç disiplinde de yüksek puan almak zorundalar.

Aslında normal dünyada hız yarışmacıları diğer disiplinlerde yarışmıyor. Çünkü hız disiplinin tamamen farklı mental yanı, zorluğu ve tekniği var. Bu yüzden bu format eleştiriliyor. Alex Honnold’a göre de “kombine adı verilen olimpik format rahatsız edici”. 2024 Paris olimpiyatlarında ise bu yanlıştan dönülecek; hız ve kombine (boulder+lider) olarak 2 ayrı disiplin oluşturulacak, kadınlarda ve erkeklerde 2’şer ayrı madalya verilecek.

Linkler;

Spor tırmanış yarışmaları ne yazık ki ülkemizde canlı yayınlanmıyor. Takip etmek için diğer ülkelere ait yerel kanalları deneyebilirsiniz. Kanada’ya ait linki aşağıda paylaşıyoruz. Kullanım için VPN gerekecektir;

https://www.cbc.ca/player/play/1921159747523

Ayrıca skorları canlı olarak aşağıdaki linkten takip edebilirsiniz;

https://olympics.com/tokyo-2020/olympic-games/en/results/sport-climbing/olympic-schedule-and-results.htm

Yarışma takvimi (Türkiye saatine göre);